اداره دانش آموختگان > شرایط و ضوابط دریافت مدرک فراغت از تحصیل

شرایط و ضوابط دریافت مدرک فراغت از تحصیل

دانش آموخته گرامي : ضمن عرض سلام و آرزوی توفیق روزافزون برای جناب‌عالی خواهشمند است جهت دریافت مدرک پایان تحصیلات خود موارد ذیل را به دقت مطالعه فرمایید :
( توجه : با توجه به پایان سال جاری و اتمام قرارداد اداره پست با دانشگاه خواهشمند است تا اطلاع ثانوی از واریز هزینه پست خودداری فرمایید )
-
مدارک تحصیلی که به دانش آموختگان تعلق خواهد گرفت:

الف: گواهی نامه موقت پایان تحصیلات :

دانش آموختگانی که دارای تعهد خدمت آموزش رایگان در داخل کشور  (دانش آموختگان دوره روزانه در مقطع فعلی و یا قبلی) و یا دانش آموختگانی که به صندوق رفاه دانشجویان بدهکار می باشند گواهی نامه موقت پایان تحصیلات تعلق می گیرد، لازم به ذکر است بر اساس ماده 71 دستورالعمل جامع ایفای تعهدات آموزش رایگان این گواهی در کلیه نهادهای داخلی کشور معتبر بوده و دانش آموخته نیازی به ارائه هیچ گونه مدرکی اعم از گواهی یا دانشنامه جهت داخل کشور ندارد.

ب : دانشنامه و ریز نمرات :

جهت دانش آموختگانی که فاقد تعهد خدمت آموزش رایگان ( در مقطع فعلی و یا قبلی) و همچنین فاقد بدهی به صندوق رفاه دانشجویان باشند دانشنامه پایان تحصیلات به انضمام ریز نمرات تایید شده صادر میگردد. لازم به ذکر است دانش آموختگان دارای تعهد خدمت آموزش رایگان ( دانش آموختگان دوره روزانه) در صورت انجام و یا لغو تعهد خدمت آموزش رایگان خود می توانند نسبت به دریافت دانشنامه خود اقدام نمایند
- مدارک لازم

الف : مدارک لازم جهت صدور گواهی نامه موقت پایان تحصیلات :

1-    دو قطعه عكس ( 4*3) پرسنلی جدید ( جهت خواهران با حجاب اسلامی و بدون آرایش )

2-    مدرک وضعیت نظام وظیفه ( جهت آقایان) که شامل یکی از موارد ذیل می باشد :

·        کپی برابر با اصل شده کارت پایان خدمت یا کارت معاف از خدمت( جهت دانش آموختگانی که در زمان دانشجویی مدرک فوق را ارائه نموده و در پرونده ایشان موجود می باشد نیازی نمی باشد)

·        کارت معافیت موقت در مدت اعتبار آن

·        گواهی استخدام در نیروهای نظامی و انتظامی از محل خدمت

·        گواهی اشتغال به تحصیل  در نیمسال جاری با ذکر شماره معافیت تحصیلی

·        اصل نامه اشتغال به خدمت دوره ضرورت بدون غیبت اولیه از نیروهای نظامی و انتظامی خطاب به دانشگاه بوعلی سینا( مخاطب نامه حتما می بایست دانشگاه بوعلی سینا باشد و لذا نامه هایی که مخاطب آن ، دانشگاه بوعلی سینا نمی باشد قابل قبول نمی باشد)

3-     يك قطعه تمبر دولتي (10000 ريالي ) ( قابل تهیه از بانک های دولتی)

4-     کپی برابر با اصل کارت ملی

5-   براساس نامه سازمان دامپزشکی کشور ارائه گواهی موقت پایان تحصیلات به دانش آموختگان رشته های دامپزشکی، پس از انجام طرح خدمت نیروی انسانی و یا معافیت از آن امکان پذیر می باشد.

 

ب : مدارك لازم جهت صدور دانشنامه و ریز نمرات :

1-     اصل گواهي نامه موقت پایان تحصیلات ( درصورتی که قبلا این مدرک از دانشگاه اخذ شده باشد)

·        دانش آموختگانی که اصل گواهی نامه موقت خود را مفقود نموده اند می بایست نسبت به تکمیل فرم استشهاد محلی ( جهت دریافت کلیک کنید) و فرم تعهد( جهت دریافت کلیک کنید) اقدام نموده و پس از واریز مبلغ 200000 ریال(بیست هزار تومان) با شناسه واریزی 5228194  از طریق سامانه پرداخت دانشگاه بوعلی سینا  (  جهت ورود کلیک کنید) ، فیش واریزی و فرم های مذکور را به جای اصل گواهی موقت ارائه نمایند.

2-    سه قطعه عكس ( 4*3) پرسنلی جدید ( خواهران با حجاب اسلامی و بدون آرایش)

3-    مدرک وضعیت نظام وظیفه ( جهت آقایان) که شامل یکی از موارد ذیل می باشد :

·        کپی برابر با اصل شده کارت پایان خدمت یا  کارت معاف از خدمت( جهت دانش آموختگانی که در زمان دانشجویی مدرک فوق را ارائه نموده و در پرونده ایشان موجود می باشد نیازی نمی باشد)

·       کارت معافیت موقت در مدت اعتبار آن

·       گواهی استخدام در نیروهای نظامی و انتظامی از محل خدمت

·         گواهی اشتغال به تحصیل  در نیمسال جاری با ذکر شماره معافیت تحصیلی

·         برگ اعزام به خدمت بدون مهر غیبت در مدت اعتبار آن

·        اصل نامه اشتغال به خدمت دوره ضرورت بدون غیبت اولیه از نیروهای نظامی و انتظامی خطاب به دانشگاه بوعلی سینا( مخاطب نامه حتما می بایست دانشگاه بوعلی سینا باشد و لذا نامه هایی که مخاطب آن ، دانشگاه بوعلی سینا نمی باشد قابل قبول نمی باشد)
4-   ایفای تعهد خدمت آموزش رایگان دانش آموختگان رشته های دامپزشکی، پس از انجام طرح خدمت نیروی انسانی و یا معافیت از آن بر اساس نامه سازمان دامپزشکی کشور بلامانع می باشد. همچنین ارائه دانش نامه و ریز نمرات منوط به اتمام تعهد خدمت آموزش رایگان می باشد

5-    ارائه يك قطعه تمبر دولتي (10000 ريالي ) ( قابل تهیه از بانک های دولتی)

6-    ارائه کپی برابر با اصل کارت ملی

 

7-    در صورتی‌که دانش آموخته در طول تحصیل وام دانشجویی اخذ نموده باشد ارائه نامه تسویه حساب صندوق رفاه الزامی می‌باشد( در صورت تسویه با صندوق رفاه و عدم دریافت نامه مذکور با اداره رفاه جناب آقای نمدی (داخلی 514) تماس حاصل فرمایید)

8-    کپی برابر اصل گواهي موقت دوره هاي آموزشي مقاطع بالاتر (در صورت ادامه تحصيل در مقطع بالاتر)

9-    دانشنامه و فرم نحوه انجام تعهد مقطع قبلی همراه با کپی از آنها

·        افرادی که در چند مقطع دانش آموخته گردیده اند لازم است به ترتیب از مقطع پایین تر نسبت به تسویه تعهد خدمت خود اقدام نمایند و پایان تعهد خدمت مقطع بالاتر منوط به ارائه فرم نحوه انجام تعهد مقاطع قبلی می باشد.

10-     نامه انجام و یا لغو تعهد آموزش رایگان( جهت دانش آموختگان دوره روزانه) که می بایست بر اساس یکی از روش های ذیل انجام گرفته باشد :

الف : انجام تعهد خدمت آموزش رایگان از طریق ارائه گواهی انجام کار معتبر : ایفای تعهد خدمت آموزش رایگان از طریق انجام تعهد خدمت با ارائه گواهی کار معتبر برابر با مدت تعهد خدمت آموزش رایگان انجام می شود که بر اساس نوع خدمت انجام شده می بایست یکی از مدارک ذیل را ارائه نمایند

 • پرینت سوابق بیمه از اداره تامین اجتماعی (پرینت ارائه شده می بایست توسط اداره تامین اجتماعی مهر و امضاء شده باشد)
 •    در صورتی که دانش آموخته ،کارمند رسمی،پیمانی و یا قراردادی یکی از ادارات دولتی باشد ؛ ارائه آخرین حکم کارگزینی همراه با نامه اشتغال به کار با ذکر تاریخ دقیق شروع به کارو انتهای (روز ، ماه ، سال ) کار خدمت  از امور اداری محل خدمت دانش آموخته که مخاطب نامه دانشگاه بوعلی سینا باشد.
 • در صورتی که دانش آموخته متعهد خدمت به آموزش و پرورش باشد ارائه فرم 502 و نامه لغو تعهد خدمت از اداره آموزش و پرورش محل خدمت الزامی می‌باشد.

ب : نحوه لغو آموزش رایگان :

لغو تعهد خدمت آموزش رایگان می بایست به یکی از روش های زیر صورت پذیرد :

·        از طریق پرداخت هزینه تحصیلی معادل تعهد خدمت آموزش رایگان : دانش آموختگان در صورتی که تمام یا قسمتی از تعهد خدمت خویش را بواسطه گواهی انجام کار معتبر ایفا ننمایند می‌توانند تعهد خدمت خود را به طور کامل یا به تناسب عدم انجام ، بر اساس دستورالعمل پرداخت شهریه آموزش رایگان( اینجاکلیک کنید) به سازمان امور دانشجویان بازپرداخت نمایند.

·        لغو تعهد آموزش رایگان با استفاده از گواهی عدم کاریابی :

 •   تعهد خدمت دانش آموختگان با ارائه گواهی عدم کاریابی قابل قبول از اداره کل کار و امور اجتماعی استان امکان‌پذیر می باشد
 •     بر اساس بخشنامه های وزارت کار به زیر مجموعه های خود ( ادارات کار و اور اجتماعی استان ها) ثبت نام در کاریابی حتما با رویت اصل گواهینامه موقت پایان تحصیلات عکس دار و برای آقایان نیز علاوه بر این مورد با داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت دائم صورت می گیرد، به همین علت چنانچه تاریخ ثبت نام کاریابی قبل از صدور مدرک موقت یا کارت نظام وظیفه انجام شده باشد قابل قبول نخواهد بود.
 • دانش آموختگان از تاریخ دانش آموختگی تنها شش ماه فرصت دارند در دفاتر کاریابی تقاضای کار نمایند ( جهت آقایان این فرصت بعد از تاریخ صدور کارت پایان خدمت قابل محاسبه می‌باشد)
 •   فرصت مذکور جهت دانش آموختگانی که بلافاصله بعد از فراغت از تحصیل در مقطع تحصیلی بالاتر در دوره روزانه پذیرفته شوند، بعد از فراغت از تحصیل در مقطع بالاتر محاسبه می گردد.
 • گذشت یک سال از تاریخ فراغت از تحصیل برای کلیه دانش آموختگان دارای گواهی عدم کاریابی از ادارت کل کار و امور اجتماعی مراکز استان ، الزامی می باشد.
 •   زمان احتساب یک سال برای دانش آموختگان از آخرین مقطع تحصیلی دوره روزانه قابل قبول می باشد.
 •  زمان احتساب یک سال از تاریخ فراغت از تحصیل برای آقایان از تاریخ صدور کارت پایان خدمت و یا کارت معافیت دائم از خدمت در نظر گرفته می شود.
 • گواهی عدم کاریابی در صورتی که از تاریخ فراغت از تحصیل تا زمان اقدام به تسویه تعهد خدمت ، هیچ گونه تاییدیه تحصیلی مربوط به اشتغال در پرونده یا سابقه بیمه نداشته باشد قابل قبول می باشد.
 • لغو تعهد خدمت آموزش رایگان از طریق گواهی عدم کاریابی دانش آ»وختگان رشته های دامپزشکی، پس از اعلام انجام طرح خدمت نیروی انسانی و یا معافیت از طرح مذکور از سوی سازمان دامپزشکی کشور میسر است.

·        لغو تعهد آموزش رایگان با استفاده از بازنشستگی

o       لغو تعهد آموزش رایگان با ارائه حکم بازنشستگی و با تایید مراجع ذیصلاح به شرط حضور در کشور بلامانع می باشد.

·        لغو تعهد خدمت آموزش رایگان از طریق کارافتادگی :

o       لغو تعهد خدمت دانش آموختگان به علت از کارافتادگی و از دست دادن اهلیت و عدم توانایی انجام تعهد خدمت با ارائه نامه از کارافتادگی با ذکر صریح عبارت " نامبرده قادر به کارکردن نمی باشد" از سوی شورای پزشکی دانشگاه های علوم پزشکی استان محل تحصیل انجام می‌گردد.

·        نحوه ارائه درخواست و ارسال مدارک مورد نیاز جهت صدور مدرک تحصیلی :

الف : جهت دریافت مدرک گواهی موقت پایان تحصیلات به یکی از طرق زیر اقدام گردد :

1-    مراجعه حضوری : مراجعه به اداره دانش آموختگان دانشگاه بوعلی سینا و ارائه مدارک مورد نیاز و تکمیل فرم درخواست مدرک . لازم به ذکر است تحویل مدارک پس از انجام امور اداری و قانونی و بر اساس نوبت مراجعه به این امور صورت می گیرد.

2-    مراجعه غیر حضوری : درصورتی که دانش آموخته قادر به مراجعه حضوری نباشد باید مبلغ 196000 ریال  ( نوزده هزار و ششصد تومان) به شماره حساب شبا 640180000000009303580600  نزد  بانک تجارت شعبه دانشگاه بوعلی سینا به نام حسین فرجی واریز نموده و اصل و کپی فیش واریزی بهمراه فرم درخواست مدرک تحصیلی( جهت دریافت کلیک کنید)  و سایر مدارک تحصیلی را به آدرس همدان،چهارباغ شهید مصطفی احمدی روشن، دانشگاه بوعلی سینا، سازمان مرکزی،اداره دانش آموختگان کدپستی 6517838695  ارسال نموده تا نسبت به ارسال مدرک تحصیلی اقدام شود. شایان ذکر است در فرم  درخواست مدرک تحصیلی آدرس محل سکونت باید به صورت دقیق و کامل و با ذکر کدپستی ذکر شده باشد.

ب : جهت دریافت دانشنامه و ریز نمرات تایید شده

جهت دریافت مدرک تحصیلی می بایست مراحل ذیل به ترتیب انجام گردد :

1-    ثبت درخواست ها توسط متقاضیان جهت انجام و یا لغو تعهد خدمت آموزش رایگان از طریق سامانه جامع امور دانشجویان( سامانه سجاد) به نشانی https://portal.saorg.ir  توسط متقاضی صورت می گیرد و رسیدگی به درخواست ها از طریق دانشگاه و سازمان امور دانشجویان در سامانه مذکور صورت می پذیرد و صدور مدرک تحصیلی با رعایت سایر مقررات ( اینجا کلیک کنید) بلامانع  می باشد .
2-    ارسال مدارک مورد نیاز  به دانشگاه جهت صدور دانشنامه ( که می بایست به یکی از روش های زیر صورت پذیرد)

·        مراجعه حضوری : مراجعه به اداره دانش آموختگان دانشگاه بوعلی سینا و ارائه مدارک مورد نیاز و تکمیل فرم درخواست مدرک

·        مراجعه غیر حضوری : درصورتی که دانش آموخته قادر به مراجعه حضوری نباشد باید مبلغ 196000 ریال  ( نوزده هزار و ششصد تومان) به شماره حساب شبا 640180000000009303580600  نزد  بانک تجارت شعبه دانشگاه بوعلی سینا به نام حسین فرجی واریز نموده  و اصل و کپی فیش واریزی بهمراه فرم درخواست مدرک تحصیلی( جهت دریافت کلیک کنید)  و سایر مدارک تحصیلی را به آدرس همدان،چهارباغ شهید مصطفی احمدی روشن، دانشگاه بوعلی سینا، سازمان مرکزی،اداره دانش آموختگان کدپستی 6517838695  ارسال نموده تا نسبت به ارسال مدرک تحصیلی اقدام شود. شایان ذکر است در فرم  درخواست مدرک تحصیلی آدرس محل سکونت باید به صورت دقیق و کامل و با ذکر کدپستی ذکر شده باشد .
در صورت نیاز می توانید با شماره تلفن مستقیم 08138380949 و یا شماره تلفن 10-38381601 داخلی 397  اداره دانش آموختگان دانشگاه بوعلی سینا تماس حاصل نمایید.
جهت دریافت فرم های آموزشی بر روی آن کلیک نمایید :
- فرم درخواست مدرک تحصیلی
-فرم استشهاد محلی
-فرم تعهد نامه (جهت مفقودی مدرک تحصیلی)
- دریافت دستورالعمل ایفای تعهد آموزش رایگان
                                                                                                                               
                                                                                                                                       مدیریت امور آموزشی دانشگاه
                                                                                                                                              اداره دانش آموختگان

                                                                        


 
همدان، چهارباغ شهید مصطفی احمدی روشن، دانشگاه بوعلی سینا    
 
کد پستی: 65178-38695   تلفن: +98-81-38381601-10    

پیاده سازی و اجرا توسط شرکت شبکه فراپیوند